Рабська праця в Одеській області. Матеріали інспекційного відвідування сільськогосподарського підприємства у межах взаємодії з Національною поліцією
20 лютого 2019Інспектори праці Головного управління Держпраці в Одеській області навідались з перевіркою на одне з підприємств Біляївського району Одеської області, де у кінці минулого року поліція припинила діяльність злочинного міжрегіонального угрупування, яке займалося трудовою експлуатацією людей.
Сімейна пара, громадянин Грузії і громадянка України, організували господарство, де кілька років безкоштовно працювало близько сотні людей, яких заманювали на роботу спеціальні вербувальники.
«Рекрутери» шукали робочих переважно на залізницях серед соціально незахищених верств населення. Обіцяли стабільну зарплату 450-500 гривень в день, житло та харчування. Але потім відбирали документи та змушували працювати за їжу. Непокірних били. За кожного доставленого «раба» вербувальники отримували по 500 гривень.
Всього було затримано 13 членів угруповання. Під час обшуків поліцією було вилучено зброю, автомобілі і мільйон гривень готівкою.Під час кримінального провадження було з’ясовано, що рабська праця використовувалась на об’єктах офіційно зареєстрованого сільськогосподарського підприємства.
Звичайно, зараз рабів та наглядальників інспектори праці вже не побачили, але зафіксували близько 40 неоформлених найманих працівників, які займалися сортувально-пакувальними операціями на овочевій базі вказаного підприємства.
Працівники розповіли інспекторам праці про те, що працюють сезонно, коли на підприємстві є робота, ніколи не підписували з підприємством трудових договорів та отримують оплату натуральним продуктом за кожний трудовий день.
Інспектори праці зафіксували на відео та опитали всіх працівників, але не встигли відібрати у всіх письмові пояснення. Працівники отримали відповідну команду від своїх роботодавців та швидко покинули територію підприємства.
Дійсно, закон не дозволяє інспекторам праці затримувати працівників або іншим чином обмежувати конституційні права та свободи громадян, але здійснення аудіо та відео фіксації під час інспекційних відвідувань передбачено законодавством та приймається судом у якості доказів.
Зараз Головне управління Держпраці в Одеській області працює з матеріалами інспекційного відвідування. За виявленими ознаками порушень трудового законодавства підприємству загрожує великий штраф.