gov.ua Державні сайти України
Пошук

Хмельниччина: Управління Держпраці роз’яснило трудові права демобілізованим та учасникам АТО

13 грудня 2018

В рамках проведення Всеукраїнського тижня права, фахівцями сектору юридичного забезпечення, на базі Хмельницького обласного госпіталю ветеранів війни роз’яснено трудові права демобілізованим та учасникам АТО.

Завідувач юридичного сектору Чорна Алла наголосила, що кожен роботодавець повинен неухильно дотримуватися ст.119 КЗпП України, в якій зазначено: «За працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб – підприємців, у яких вони працювали на час призову».

Посадовець роз’яснила, що вищезазначені гарантії зберігаються за працівниками, які під час проходження військової служби отримали поранення (інші ушкодження здоров’я) та перебувають на лікуванні у медичних закладах, а також потрапили у полон або визнані безвісно відсутніми, на строк до дня, наступного за днем їх взяття на військовий облік у районних (міських) військових комісаріатах після їх звільнення з військової служби у разі закінчення ними лікування в медичних закладах незалежно від строку лікування, повернення з полону, появи їх після визнання безвісно відсутніми або до дня оголошення судом їх померлими.

Посадовець наголосила, що учасникам бойових дій, інвалідам війни, статус яких визначений Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» надається додаткова відпустка із збереженням заробітної плати тривалістю 14 календарних днів на рік. Оскільки спеціальних застережень у цих нормах не зроблено, то право на додаткову відпустку мають як основні працівники, так і сумісники. Оплата відпусток здійснюється за рахунок коштів установ та організацій. Дана відпустка не належить до категорії щорічних. Тривалість додаткової відпустки не залежить від стажу роботи та надається під час підтвердження статусу учасника бойових дій чи інваліда війни. Звернула увагу дану додаткову відпустку для учасників бойових дій та інвалідів війни не можна: перенести на інший період або подовжити у разі хвороби працівника;  перенести на наступний календарний рік; поділити на частини; замінити грошовою компенсацією.

Виходячи із змісту запитань учасників АТО, детальніше роз’яснювались права та гарантії для осіб, що підписують контракт із збройними силами України в даний час, наведено законодавчовизначений зміст терміну «особливий період» та роз’яснення з цього приводу Верховного суду від 13.07.2018 р.  Детально обговорено й приведено приклади способів захисту порушених трудових прав. Наголошено на видах та змісті відповідальності роботодавців за порушення вказаних прав та гарантій військових.

Окремо, учасникам семінару зазначено, що Держпраці завжди стоятиме на позиції захисту порушених прав працівників та дотримання чинного законодавства. Повідомлено про позитивну практику у судовому захисті трудових прав демобілізованих та учасників АТО.