У прямому ефірі програми «Тема дня» говорили про безпеку на підприємстві та про те, як на Херсонщині реалізовується право на працю
12 грудня 201810 грудня, у День прав людини, у прямому ефірі програми «Тема дня» на обласному телеканалі «Скіфія» фахівці Головного управління Держпраці у Херсонській області розповіли про безпеку на підприємстві та про те, як на Херсонщині реалізовується право на працю.
На запитання ведучої відповідали заступник начальника управління з питань праці Леся Олішевко та заступник начальника управління нагляду в промисловості і на об’єктах підвищенної небезпеки Оксана Овчарук.
Так, під час бесіди, Леся Олішевко зазначила, що право на працю – це одне з фундаментальних прав людини, встановлене міжнародно-правовими актами і визнане усіма державами світу.
Разом з тим, вона наголосила, що відповідно до ст. 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб.
Безумовно, реалізовуватись дане право повинно шляхом укладання трудового договору.
Крім того, Леся Олішевко роз’яснила порядок оформлення працівника на роботу.
Так, громадянин подає роботодавцеві усі необхідні документи (паспорт, трудову книжку, документ про освіту, про стан здоров’я, військовий квиток, тощо) та письмову заяву про прийняття на роботу, яка висвітлює бажання працювати на даному підприємстві.
В свою чергу, роботодавець видає наказ чи розпорядження про прийняття на роботу та повідомляє орган державної фіскальної служби.
До початку роботи за укладеним трудовим договором власник або уповноважений ним орган зобов’язаний:
1) роз’яснити працівникові його права і обов’язки та поінформувати під розписку про умови праці, наявність на робочому місці, де він буде працювати, небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, та можливі наслідки їх впливу на здоров’я, його права на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до чинного законодавства і колективного договору;
2) ознайомити працівника з правилами внутрішнього трудового розпорядку та колективним договором;
3) визначити працівникові робоче місце, забезпечити його необхідними для роботи засобами;
4) проінструктувати працівника з техніки безпеки, виробничої санітарії, гігієни праці і протипожежної охорони.
В свою чергу, Оксана Овчарук прокоментувала питання охорони праці та створення безпечних і належних умов на робочих місцях.
Вона наголосила на обов’язковому проходженні працівниками інструктажів з охорони праці.
Фахівець роз’яснила, що після того, як працівник розписався у журналі з безпеки праці, він особисто несе відповідальність за дотримання безпечних прийомів праці при виконанні своїх обов’язків.