Верховний Суд України підтвердив правомірність дій Головного управління Держпраці у Харківській області

За фактичний допуск працівників до роботи без оформлення трудових договорів на суб’єкта господарювання, що здійснює свою діяльність у Харківській області, накладено штраф відповідно до абзацу другого частини другої статті 265 Кодексу законів про працю України.

Роботодавець оскаржив постанову про накладення штрафу до суду. У першій та апеляційній судових інстанціях постанову визнано обґрунтованою та законною.

В липні 2018 року Верховний Суд України у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду розглянув касаційну скаргу суб’єкта господарювання.

Верховний Суд погодився із висновками судів попередніх інстанцій, що договори цивільно-правового характеру, укладені суб’єктом господарювання з фізичними особами, мають ознаки трудових договорів.

У межах спірних правовідносин суб’єктом господарювання не дотримано вимоги статті 24 КЗпП України в частині обов’язкового укладання трудових договорів у письмовій формі шляхом укладення договору (контракту), видання наказ або розпорядження та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу.

Визначальним для вирішення спірних правовідносин була наявність ознак трудових правовідносин між суб’єктом господарювання та фізичними особами.

Предметом укладених договорів суб’єкта господарювання з фізичними особами був процес праці, а не її кінцевий результат. Фізичні особи повинні були виконувати систематично певні трудові функції на підприємстві відповідно до визначеного виду виконуваної роботи, у встановлений строк. При цьому в укладених договорах не визначався обсяг виконуваної роботи, а обумовлювався у вигляді зобов’язання виконувати роботи (надавати послуги).

В самих договорах ніде не зазначалося, який саме конкретно результат роботи повинен передати виконавець замовнику, не визначено переліку завдань роботи, її обсягу, видів тошо.

Отже, постанова про накладення штрафу у розмірі 384 000 гривень є правомірною.

Translate »