Сумщина: з’ясовано обставини вибуху на КП «ШКЗ «Імпульс»

За результатами розслідування причин та обставин нещасного випадку, що стався на КП «ШКЗ «Імпульс», спеціальна комісія дійшла висновку, що основною причиною стала ініціація вибухонебезпечної речовини під час її зважування в результаті механічного впливу.

Нагадаємо: 14 березня 2017 року на території одного із цехів КП «ШКЗ «Імпульс» спалахнула вибухонебезпечна речовина, у результаті чого отримала опіки апаратник приготування сумішей. Життя 40-річної жінки врятувати не вдалося.

Розслідування нещасного випадку на підприємстві проводилося спеціальною комісією, до складу якої увійшли фахівці Управління Держпраці у Сумській області, ВВД Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Шостка, Державного концерну «Укроборонпром», КП «ШКЗ «Імпульс», об’єднаного комітету профспілки КП «ШКЗ «Імпульс», Центральної Ради Профспілок працівників оборонної промисловості України.

Установлено, що механічний вплив на речовину мав місце під час спроби працівниці зібрати розсипаний компонент на столі чи вагах під час його зважування, що є грубим порушенням інструкції. Правильність даного висновку підтверджується результатами експертизи фрагментів пристрою зважування, що залишилися після вибуху.

Слід зазначити, що операція зважування компонентів проводиться по черзі в окремих броньованих кабінах, дистанційно за броньованим щитом. Адже ці компоненти – ініціатори, є дуже чутливими до удару, тертя, надколу та вогню. Після цього зважені речовини засипаються у спеціальні ємності, виготовлені зі струмопровідного матеріалу, для подальшого змішування.

Комісією було проаналізовано заходи з охорони праці та промислової безпеки, запроваджені суб’єктом господарювання. Так, перед початком роботи апаратник проходить медичний огляд у медпункті підприємства, щоденний інструктаж з охорони праці у майстра зміни, перевдягається в спецодяг та спеціальне взуття. Після виконання зазначених дій та отримання позитивного результату замірів величини електричного опору людини працівник допускається до виконання своїх обов’язків.

Вказано на недостатність перерахованих методів захисту працівників під час виконання робіт із підвищеною небезпекою, зокрема приготування сумішей з вибухонебезпечних компонентів. На КП «ШКЗ «Імпульс» подібний нещасний випадок стався також 7 вересня 2016 року під час закладання продукту в змішувачі. У результаті вибуху апаратниця одержала опіки площею 30% поверхні тіла, опіковий шок середньої тяжкості. За висновками спеціальної комісії найбільш ймовірною причиною вибуху стала технічна дія дерев’яної лопатки, якою працювала апаратник, на залишки компоненту. Лопатка не була обгорнута марлею та не змочена в спирті, що є грубим порушенням інструкції.

Рекомендовано провести позаплановий інструктаж та перевірку знань відповідного персоналу, у програмі навчання апаратників приготування сумішей передбачити практичне навчання на інертних матеріалах, а також внести зміни до технологічної документації, передбачивши можливу аварійну ситуацію просипання речовини в робочій зоні; посилити контроль за виконанням робіт з насипання та зважування ініціаторів.

Translate »